Back to School 2022 !

Opublikowano: 16 sierpnia, 2022

Zbliża się wielkimi krokami pierwszy dzień szkoły. To ważny start nie tylko dla uczniów, nauczycieli, ale także dla rodziców. Wraz z nim towarzyszyć będzie wiele emocji - może entuzjazm, radość, podekscytowanie, zapał, a może niechęć, demotywacja, strach czy brak zainteresowania.

Pierwsze dni w szkole po wakacjach bywają trudne dla dziecka i rodzica. Po ponad dwóch miesiącach słodkiego leniuchowania wraca szkolna rutyna — wczesne wstawanie, odrabianie zadań domowych, nauka, poranny pośpiech, wcześniejsze pory spania, zredukowanie czasu zabawy…

Jak przygotować do tej nowej sytuacji dziecko, a przy okazji i siebie? Oto kilka sprawdzonych recept na to, aby pierwszy dzień szkoły nie wiązał się z niepotrzebnym stresem.

Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o szkole otwarcie – pytać je jak się czuje, co myśli. Dać mu czas na oswojenie się z nowym rozkładem zajęć, wymaganiami nauczycieli, może nieznanymi osobami, które będą miały z nim kontakt.

Rady dla rodziców na dobry początek roku szkolnego:

  • W chwilach trudności nie zapominajmy, że dziecko, podobnie jak my, przeżywa różne stresy. Tak jak dorosłym ciężko jest zmotywować się i wrócić do pracy po urlopie, tak i dzieci po dwóch miesiącach odpoczynku muszą na nowo oswoić się ze szkołą. Poukładać sobie na nowo plan dnia i przyzwyczaić do obowiązków jakie wiążą się z uczęszczaniem do szkoły. Dajmy im na to trochę czasu i nie zmuszajmy do natychmiastowej realizacji wszystkich szkolnych obowiązków czy intensywnej nauki od pierwszego dnia szkoły.
  • W rozmowie z dzieckiem warto podkreślić, że jego chodzenie do szkoły i odrabianie lekcji to bardzo podobna praca do tej, jaką wykonują dorośli. Możemy zwrócić uwagę, że każdy z domowników ma swój zakres zadań, które powinien wypełniać. Dzięki temu dzieci poczują się bardziej dorosłe i zrozumieją, że wykonują równie ważne zadanie jak ich rodzice.
  • Zadbajmy o kącik nauki dla dziecka, w którym uczeń będzie mógł spokojnie zająć się pracą domową i nauką w przyjemnych dla niego warunkach. Niech znajdzie się tam również miejsce na kilka zdjęć ze szkolnymi kolegami i z klasowych wycieczek. Szkoła powinna mu się kojarzyć nie tylko z obowiązkami, ale również z przyjemnością.
  • Każdego dnia starajmy się znaleźć czas, który poświęcimy wyłącznie dziecku, aby wsłuchać opowieści co do wydarzeń ze szkoły - to niezwykle ważne, aby poczuło się wysłuchane i tak jak przychodzi do nas z opowieściami pozytywnymi, tak zachęcajmy je w ten sposób, aby również przychodziło ze sprawami dla niego trudnymi, które na pewno w trakcie roku szkolnego się pojawią. Nie siadajmy z nim tylko po to, by odpytać go z tabliczki mnożenia czy sprawdzić wypracowanie. Niech opowie nam o tym, co robił z kolegami na przerwie, czego nowego się dowiedział, co go zaciekawiło, a co może mu się nie podobało
  • Nigdy nie zapominajmy, że każdy z nas też kiedyś był uczniem i chodził do szkoły. Czasem nie chciało nam się wstawać rano, niektóre przedmioty były dla nas nudne, a innych nie znosiliśmy. Nie każdy nauczyciel nas rozumiał, a może któregoś się baliśmy. To samo przeżywa także nasze dziecko. Jeśli będziemy tego świadomi, o wiele lepiej zrozumiemy jego trudności i łatwiej nam będzie wspierać naszego malucha.

Podobne posty

Spotkanie profilaktyczne przeciwdziałania przemocy i agresji rówieśniczej w Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej.

Opublikowano: 14 maja, 2024
Czytaj więcej

Spotkanie profilaktyczne dotyczące przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole oraz efektywnej komunikacji z uczniami Szkół Podstawowych w Goździe Lipińskim oraz Biszczy.

Opublikowano: 8 maja, 2024
Czytaj więcej
Logo OiK w Biłgoraju

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
w Biłgoraju

ul. Wira Bartoszewskiego 10;
23-400 Biłgoraj
oik.bilgoraj@gmail.com
+48 84 686 41 82
797 433 719 (interwencyjny)
envelopefile-emptyphone-handsetmap-markersmartphone