Bezpłatna pomoc psychoterapeutyczna d/s. uzależnień przy OIK w Biłgoraju.

Opublikowano: 4 września, 2024

Psychoterapia uzależnień stanowi inwestycję we własne zdrowie oraz poprawę poziomu życia i codziennego funkcjonowania. Pierwszym etapem jest przyznanie się przed sobą do istnienia problemu i zrozumienie, że uzależnienie jest poważną trudnością w życiu. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju świadczy nieodpłatną pomoc psychoterapeuty dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

Jednym z uzależnień może być uzależnienie od internetu, przybywające w zawrotnym tempie wśród dzieci i młodzieży.

W dzisiejszym świecie internet stał się nieodłącznym elementem stylu życia młodych ludzi, niezbędnym do rozrywki, nauki, komunikacji - jednak w przypadku pewnej grupy młodych internautów korzystanie z sieci może wymykać się spod kontroli.

Coraz częściej możemy obserwować, że uczeń drastycznie skraca sen, ogranicza swoje funkcjonowanie w domu, bo jest w sieci. Izoluje się w swoim pokoju, nie ma znajomych, zaniedbuje naukę, nie ma hobby. Surfuje po internecie nawet wtedy, kiedy nie sprawia mu to już żadnej przyjemności – bo po prostu musi, a kiedy rodzic odcina mu dostęp do komputera – staje się agresywne. Tak działa nałóg.

W sieć wpada się na podobnej zasadzie jak w inne nałogi. Nie przypadkiem dziecko porzuca real dla wirtualu. Zwykle chce się odciąć od rzeczywistości, która z jakichś powodów je przeraża, zasmuca, jest za trudna. Siecioholizm to, podobnie jak w innych uzależnieniach, po prostu odcinanie się od emocji. W tle jest nieumiejętność interpretowania trudnych emocji, kompleksów, wewnętrzny chaos, którego młody człowiek nie potrafi uporządkować. Najłatwiej więc zagłuszyć go bodźcami (a tych internet dostarcza w nadmiarze), które w rzeczywistości problem tylko pogłębiają.

Z raportu z badań Fundacji "Dajemy dzieciom siłę" - Problematyczne używanie internetu przez młodzież wynika, że:

Ponad połowa (54,4%) młodych ludzi miała kontakt z niebezpiecznymi treściami w internecie. Niemal co trzeci badany widział w sieci sceny okrucieństwa i przemocy, a co czwarty – treści dotyczące sposobów samookaleczania się, materiały pornograficzne oraz zachęcające do obrażania innych lub dyskryminujące.

Nastolatki problematycznie używające internetu istotnie częściej korzystają z portali społecznościowych i udostępniają na nich zdjęcia, oglądają filmiki i śmieszne obrazki. Ponadto

istotnie częściej słuchają muzyki online, ściągają pliki, oglądają filmy i seriale oraz robią zakupy przez internet. W przypadku gier internetowych jedyną różnicą istotną statystycznie między użytkownikami normatywnymi a problematycznymi jest granie w gry hazardowe online.

Osoby, które używają problematycznie internetu, istotnie częściej mają kontakt z niebezpiecznymi treściami, w tym dotyczącymi okaleczania się i sposobów popełniania samobójstwa, a także istotnie częściej podejmują zachowania autoagresywne. Istotnie rzadziej natomiast spędzają czas offline – aktywnie uprawiając sport, czytając książki lub grając w gry planszowe.

Pamiętaj !

Problem uzależnienia od internetu nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży ! Coraz większym problemem stają przed tą formą uzależnienia również osoby dorosłe.

Terminy pomocy psychoterapeuty przy OIK:

🍀10.09.2024 r. - brak miejsc (lista rezerwowa)

🍀24.09.2024 r. - brak miejsc (lista rezerwowa)

🍀01.10.2024 r. - wolne miejsca

🍀15.10.2024 r. - wolne miejsca

Podobne posty

WIZYTY NADZOROWANIE RODZICA Z DZIECKIEM w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju.

Opublikowano: 12 września, 2024
Czytaj więcej

Zaproszenie uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym "MAM SUPERMOC - REAGUJĘ NA PRZEMOC !".

Opublikowano: 5 września, 2024
Czytaj więcej
Logo OiK w Biłgoraju

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
w Biłgoraju

ul. Wira Bartoszewskiego 10;
23-400 Biłgoraj
oik.bilgoraj@gmail.com
+48 84 686 41 82
797 433 719 (interwencyjny)
envelopefile-emptyphone-handsetmap-markersmartphone