W dzisiejszej, często niełatwej rzeczywistości identyfikujemy wiele sytuacji w doświadczaniu kryzysów, zarówno tych indywidualnych jak i społecznych, które potrafią zaburzyć harmonię i spokój w codziennym życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym. Sam system interwencji kryzysowej wymaga indywidualnego dostosowania skutecznych oddziaływań pomocowych, mających na celu przywracanie równowagi w funkcjonowaniu osób, które kryzys ten przeżywają z uwzględnieniem sytuacji życiowej, zasobów, możliwości i okoliczności powstania kryzysu.
Pomoc osobom doświadczającym kryzysu, które związane są z istnieniem konfliktów interpersonalnych w ich najbliższym otoczeniu wykorzystuje mediację, którą Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju świadczy w swoim podstawowym zasobie pomocowym. Korzyści płynące z szeroko rozumianego wsparcia mediacyjnego pozwalają nie tylko zdiagnozować źródło konfliktów domowych, ale również zapobiec jego dalszej eskalacji oraz podjęcie odpowiednich działań mających na celu zredukowanie napięć, konfliktów, a nawet sytuacji agresywnych w środowisku domowym.
Wykorzystanie wiedzy o mechanizmach diagnozowania i rozwiązywania sytuacji konfliktowych może w znacznym stopniu przyczynić się do szybszego zrozumienia źródła kryzysu, konstruktywnym poszukiwaniu rozwiązań oraz dzięki konstrukcji ugody mediacyjnej (która zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd ma moc ugody zawartej przed sądem) zakończyć spór pomijając postępowanie sądowe oraz związane z nim koszty, a także traumy.
Budowanie podczas rozmów mediacyjnych odpowiedniego klimatu sprzyjającego komunikacji interpersonalnej wpisuje się w podejście wspierające, pojmowane jako przywracanie sił i mocy sprawczej osobom doświadczającym kryzysów oraz wzmacnia zdolności do samodzielnego działania.
Mediacja jest procesem komunikacji ukierunkowanej na wypracowanie zmiany, której koniecznym warunkiem jest uprzednie wykształcenie u osób wpieranych wiary we własne siły i poczucia sprawczości (decydowania o własnym losie i brania odpowiedzialności za rozwiązywanie własnych problemów).
Sam udział w rozmowach pojednawczych jest również dobrą okazją do uczenia się wielu ważnych kompetencji psychospołecznych, na przykład samoświadomości, pewności siebie, racjonalnego podejmowania decyzji, odpowiedzialności, tolerancji, empatii, współpracy, gotowości do zmiany, ale także asertywności.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju świadczy pomoc i poradnictwo mediacyjne w każdy dzień roboczy pn. - pt. w godzinach 10:00 - 12:00 lub w innych godzinach uprzednio uzgodnionych z mediatorem.
Poradnictwo mediacyjne przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju realizuje mediator sądowy Ilona Dzido, wpisana na listę stałych mediatorów prowadzonych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Zamościu.
Więcej informacji pod numerem tel. 84 686 41 82.
Zapraszamy do kontaktu !