Kampania mediacyjna "ZGODA NA PREZENT".

Opublikowano: 22 listopada, 2022

Niejednokrotnie niezgoda, kłótnie, spory, konflikty są przyczyną eskalacji negatywnych emocji, które prowadzą do kryzysowych sytuacji, załamań relacji rodzinnych i wydarzeń traumatycznych.

Zbliżające się Boże Narodzenie to najlepszy czas na wyciągnięcie ręki na zgodę,  bo świąteczny okres sprzyja refleksjom i pojednaniu. To czas bliskości, rodzinnej atmosfery, niespiesznych, pełnych miłości spotkań i życzliwości. To także okres, w którym poświęcamy dużo czasu na przygotowania, zastanawiamy się, kogo odwiedzić, kogo zaprosić, kto zasiądzie wspólnie z nami do stołu, a kogo przy nim zabraknie. W tym czasie też chętniej się godzimy i łatwiej przebaczamy.

Dlaczego tak często odwlekamy pojednanie? 

Odczuwamy naturalny lęk przed powrotem do źródeł konfliktu, rozdrapywaniem starych ran, lęk przed odrzuceniem, strach przed konfrontacją. Wiele osób waha się przez pierwszym krokiem i wyciągnięciem ręki, gdyż uważają to za ujmę w honorze, czy przejaw słabości, a tymczasem postawa taka jest zdecydowanie przejawem dojrzałości i odwagi.

Zażegnanie konfliktu nie jest łatwe, gdyż często latami nosimy w sercu żal i mocno zakorzenioną urazę, dlatego zrozumienie negatywnych emocji i ich podłoża jest podstawą w procesie zrozumienia i przebaczenia.

Kiedy warto skorzystać z pomocy mediatora? 

Jeśli mamy chęci pojednania się, lecz nie potrafimy do tego spokojnie podejść, warto skorzystać z porady mediatora.  Ogromną zaletą jest bezstronność takiej osoby. Mediator gromadzi informacje i porządkuje je. Do niczego nie nakłania, nie podaje rozwiązań. Podczas spotkania osoby w konflikcie mają szansę na przedstawienie swoich doświadczeń, emocji, Mogą wyrzucić gniew i frustracje. Ludzie czują się wysłuchani, a to daje im dużą ulgę. Kluczowym elementem mediacji jest szukanie, tego co łączy, a nie tego, co dzieli.

Postarajmy się o oczyszczenie atmosfery przed tym wyjątkowym, świątecznym czasem, abyśmy mogli go przeżyć w sposób łagodny, spokojny i serdeczny...

O co najczęściej spieramy się w rodzinie?

Powodów do kłótni jest wiele. W każdej rodzinie znajduje się drażliwy temat, którego poruszenie może wywołać lawinę negatywnych emocji. Najczęstszym przypadkiem są jednak spory pokoleniowe, kłótnie wywołane zazdrością rodzeństwa oraz inny światopogląd i przekonania. 

Co zrobić w sytuacji, gdy jedna osoba psuje rodzinną atmosferę, wchodzą z pozostałymi domownikami w konflikt?

Zapraszając ją na święta, warto przedstawić wcześniej konkretne zasady i poinformować, że w czasie Wigilii nie chcemy kłótni. Udawanie, że wszystko jest w porządku, też nie jest dobrym rozwiązaniem, ale warto uprzedzić rodzinę, że istnieje konflikt i poprosić, aby przy świątecznym stole nie rozmawiać na tematy, które mogą pogorszyć sytuację.

Kampania mediacyjna "ZGODA NA PREZENT" realizowana przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju ma na celu pomoc mieszkańcom powiatu biłgorajskiego w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych, które niejednokrotnie są następstwem sporów rodzinnych. Należy pamiętać, że niejednokrotnie eskalacja waśni prowadzi do przemocy domowej i innych zachowań ryzykownych, które dezorganizują nie tylko życie rodzinne, ale również społeczne osób uwikłanych w konflikty.

Podobne posty

Spotkanie profilaktyczne przeciwdziałania przemocy i agresji rówieśniczej w Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej.

Opublikowano: 14 maja, 2024
Czytaj więcej

Spotkanie profilaktyczne dotyczące przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole oraz efektywnej komunikacji z uczniami Szkół Podstawowych w Goździe Lipińskim oraz Biszczy.

Opublikowano: 8 maja, 2024
Czytaj więcej
Logo OiK w Biłgoraju

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
w Biłgoraju

ul. Wira Bartoszewskiego 10;
23-400 Biłgoraj
oik.bilgoraj@gmail.com
+48 84 686 41 82
797 433 719 (interwencyjny)
envelopefile-emptyphone-handsetmap-markersmartphone