Blisko 81 tysięcy pozwów rozwodowych wpłynęło w 2023 roku do sądów okręgowych w całej Polsce.
W I połowie 2024 roku wpłynęło do nich 39,7 tys. pozwów. Jak podkreślono to wzrost w porównaniu do poprzedniego roku o 4,2 proc. (w zeszłym roku wniosków było dokładnie 38,1 tys.).
Rozwód, konflikty rodzinne, ciągłe spory relacji dwóch bliskich sobie osób są niewątpliwie mocno stresującymi wydarzeniami w życiu, które tworzą kryzysy relacji, kryzysy egzystencjalne, duchowe, tożsamości, zawodowe... Eskalujący kryzys działa jak trucizna, zatruwa po kolei pozostałe sfery naszego życia odbierając radość z rzeczy, które jeszcze niedawno cieszyły czy motywowały.
Szacuje się, że rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka - formalnemu zakończeniu związku przyznano w słynnej skali stresu (Skali Oceny Społecznego Reagowania) Holmesa i Rahe’a aż 73 punkty stresu na 100 możliwych. Rozwód umieszczono na drugim miejscu listy największych wyzwań życiowych, uznając, że trudniejszym zdarzeniem jest tylko śmierć współmałżonka.
Kiedy już doświadczacie kryzysu relacji jako para nie warto czekać aż samo się coś zmieni, aż samo się naprawi i aż samo się uleczy. Warto natomiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia i pomocy, które nieodpłatnie świadczy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju.
Co zyskujecie korzystając jako para z pomocy mediacyjnej lub psychologicznej ?
nauka komunikacji – komunikacja jest podstawą wszystkich relacji, a mediator lub psycholog może nauczyć partnerów, jak komunikować się w sposób pozytywny i efektywny.
poradnictwo na początku wspólnej drogi – jest wiele potencjalnych problemów, które może napotkać para na początku wspólnego życia (na przykład przed ślubem). Terapia dla par może być bezpiecznym miejscem, w którym partnerzy ustalą wspólne zasady i spójną wizję na wspólne życie.
życie seksualne – seks może być czymś, co zbliża parę lub może być polem bitwy pełnym niepokoju, zażenowania, złości i bólu.
rodziny patchworkowe – kiedy jeden lub oboje partnerzy mają dzieci z innego związku, tworzenie nowej wspólnej rodziny może dostarczać specyficznych trudności. Dla dobra dzieci (zarówno tych z poprzednich związków, jak i wspólnych) oraz dla dobra obojgu partnerów warto ustalić wspólnie zasady i tożsamość rodziny.
zakończenie związku – kiedy związek się kończy, czy to za obopólną zgodą, czy w inny sposób, zarządzanie życiem może być trudne. Często ludzie muszą wyrazić złość, smutek i żal. Mogą również istnieć praktyczne kwestie do rozwiązania, takie jak mieszkanie i dzieci. Uzgodnienie tego, jak i kiedy się komunikować, to kolejny przykład kwestii, którą warto omówić na mediacji.
budowanie zaufania – fundamentem każdego solidnego związku powinno być zaufanie. Poradnictwo psychologiczne może uczyć i pomagać parom w zrozumieniu procesu odzyskiwania zaufania, jeżeli zostało ono zerwane, lub pomóc zbudować zaufanie jeśli jedno lub oboje partnerów mają z tym problemy.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej Biłgoraj prowadzi nieodpłatne:
poradnictwo mediacyjne, które realizuje mediator Ilona Dzido
poradnictwo psychologiczne realizują: psych. Michał Lembryk, psych. Michał Grzywacz oraz psych. Angelika Sosnowska
dla par zmagających się z kryzysem relacji.
Lekceważony kryzys relacji, prowadzi do jej rozpadu, a w konsekwencji do eskalującego konfliktu. Niejednokrotnie może prowadzić do największej formy jego zaognienia, czyli przemocy domowej.
Zapraszamy do kontaktu oraz konsultacji pod numerem 84 686 41 82.