Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego stajemy przed szeregiem nowych wyzwań, ale i trudności będących konsekwencją wydarzeń ostatnich społecznych zjawisk, które wpłynęły nie tylko na zmianę mentalności, ale i zaburzenie poczucia bezpieczeństwa w domach polskich rodzin. Troska o uczniów powoduje, że jako instytucja zobowiązana do przeciwdziałania przemocy w rodzinie angażujemy siły, środki i zasoby, aby umożliwić uzyskanie pomocy i wsparcia osobom oraz rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
W tym niełatwym dla całego społeczeństwa czasie pragniemy skierować uwagę na szczególną grupę osób potrzebujących wsparcia, jaką są dzieci zagrożone i dotknięte problemem izolacji społecznej, przemocą domową, agresją, zagrożeniem wynikającym z uzależnienia od Internetu oraz zagrożeniem negatywnymi treściami na jakie dzieci mogą trafiać w wyniku korzystania z urządzeń multimedialnych. To wszystko może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz zagrożone poczucie bezpieczeństwa, co może wpłynąć na zaburzony etap rozwoju społeczności szkolnej.
Niepewność, co do bliższej i dalszej przyszłości mogą powodować napięcia i mogą skutkować tendencją do agresywnego zachowania. To z kolei wiąże się ze wzmocnieniem braku poczucia bezpieczeństwa, w szczególności wśród dzieci. Jako instytucja zobowiązana do działań profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej apelujemy, aby szkoły w podejmowanych działaniach kładły jeszcze większy nacisk na profilaktykę wobec zachowań niepożądanych społecznie.
Wychodząc naprzeciw potrzebom Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju zaprasza Szkoły na terenie Powiatu Biłgorajskiego do współpracy celem realizowania zajęć edukacyjno-wychowawczych, które mogą być prowadzone stacjonarnie jak również w formie zajęć online. Niezbędną dla Ośrodka jest inicjatywa wychowawcy danej klasy aby móc nawiązać kontakt, zaplanować zajęcia oraz dostosować treści zajęć do tematyki oraz wieku i potrzeb dzieci i młodzieży.
Proponowana tematyka zajęć edukacyjnych to:
Propozycja Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest wynikiem prowadzonych przez Ośrodek zadań powiatu w zakresie pomocy społecznej i profilaktyki przeciwdziałania przemocy oraz sytuacji kryzysowych w rodzinach.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, a możliwość skorzystania z nich będzie uzależniona od poziomu zainteresowania placówek i kolejności zgłoszeń.
W razie zainteresowania prosimy o kontakt indywidualny celem ustalenia terminu oraz tematyki zajęć.
Zapraszamy do kontaktu !