Spotkanie o tematyce pomocy osobom uzależnionym i współuzależnionym od alkoholu

Opublikowano: 15 grudnia, 2021

W ubiegłą niedzielę (tj. 12 grudnia 2021r.) z inicjatywy parafii Św. Jerzego w Biłgoraju odbyło się spotkanie, które poprowadził Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju mające na celu podjęcie analizy i tematu zwalczania problemu alkoholowego, pomoc osobom od niego uzależnionym oraz współuzależnionym.

W spotkaniu uczestniczyło 25 osób wspomagających i wspierających osoby uzależnione od alkoholu.

Celem spotkania było przybliżenie i omówienie:

  • możliwych form wsparcia, które świadczy Ośrodek,
  • zadań Ośrodka w obliczu sytuacji kryzysowych,
  • kim jest osoba współuzależniona,
  • interdyscyplinarność Ośrodka,
  • kwestie związane z przeciwdziałaniem problemu alkoholowego,
  • schematy osób borykających się z problemem alkoholowym,
  • skutki nadużywania alkoholu,
  • możliwe reakcje pomocowe dla osób wspierających osoby uwikłane w problem alkoholowy,
  • tematyki efektywnej komunikacji.

Na spotkaniu uczestnikom przekazano materiały informacyjne dotyczące działalności OIK w Biłgoraju oraz aktualne wsparcie świadczone mieszkańcom powiatu biłgorajskiego.

PAMIĘTAJ!

Alkoholizm to choroba rodziny.

Dlaczego? Bo oddziałuje nie tylko na osobę chorą, ale także na wszystkich jej członków. Alkoholizm jest jedną z głównych przyczyn problemów małżeńskich, rozwodów, napiętych relacji między partnerami i rodzicami a dziećmi, przemocy domowej, znęcania się nad dziećmi i zaniedbań. Według WHO, 55% doświadczeń przemocy domowej jest wynikiem nadużywania alkoholu przez partnera.

  • Alkoholik bardzo często nie zdaje sobie sprawy, że JUŻ ma problem. Sporo alkoholików uważa, że całkowicie panuje nad sytuacją i alkohol pije tylko rozrywkowo – tacy ludzie uważają, że gdyby chcieli, mogliby przestać w każdej chwili. Jednak, jak sami twierdzą – wcale nie chcą. 
  • Jak pomóc alkoholikowi? Na samym początku musisz przestać udawać, że problemu nie ma i przestać go zamiatać pod dywan.
  •  Nie możesz ciągle usprawiedliwiać osoby chorej i zajmować się wszystkim za nią – wyręczanie i usprawiedliwianie może ją tylko utwierdzić w przekonaniu, że nie musi brać odpowiedzialności za siebie i swoje życie.
  • Konstruktywna pomoc nie zawsze przychodzi łatwo – zazwyczaj jest bardzo trudna w tym przypadku. Nierzadko bowiem najbliższa rodzina cierpi z powodu współuzależnienia. Tutaj ważną rolę odgrywają też mechanizmy społeczne – a w przypadku alkoholizmu często przyjmowaną praktyką jest udawanie, że problemu nie ma.
  • Wstyd jest mocno związany z alkoholizmem, ale należy go przezwyciężyć.
  • Pamiętaj, że alkoholikiem jest się przez całe życie – dlatego nawet po terapii warto mieć to na uwadze i pomagać niepijącemu alkoholikowi iść przez życie w trzeźwości. 

JAK POMÓC ALKOHOLIKOWI?

1. Na samym początku należy uświadomić alkoholikowi, że ma problem. Rozmową, łagodnym podejściem, spokojem... To trudne, ale ważne, aby osoba uzależniona czuła wsparcie, a nie oskarżanie. 

2. Kolejnym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że alkoholik – mimo chęci – nie poradzi sobie sam w tej nierównej walce. Wsparcie bliskich, terapia, grupa wsparcia, skierowanie na leczenie w ośrodku uzależnień i na profesjonalną psychoterapię... są różne formy pomocy osobie uzależnionej. 

3. Pomoc dla alkoholika musi być wieloetapowa i kompleksowa, bo sam problem uzależnienia od alkoholu jest bardzo złożony. Konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Nierzadko też musi odbyć się detoks – odtrucie organizmu z alkoholu to proces trudny, ale konieczny. Najważniejsza jest pomoc alkoholikowi w odzyskaniu naturalnej równowagi organizmu.

4. Najważniejsza jest psychoterapia. To ona pozwala uporać się z problemami i uwolnić się od psychicznego przymusu picia alkoholu. Alkoholik podczas terapii uczy się na nowo funkcjonować w społeczeństwie – odbywa trening umiejętności interpersonalnych i umiejętności społecznych. Osoba uzależniona uczy się też asertywności i odmawiania alkoholu. Bardzo dobre efekty przynosi też terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zrozumieć istotę problemu, zrozumieć mechanizmy rządzące danym człowiekiem i stopniową wymianę ich na lepsze i zdrowsze wzorce.

5. Ważną rolę odgrywają też techniki relaksacyjne. To właśnie dzięki nim osoba chora uczy się rozładowywać napięcie bez alkoholu czy aktów przemocy. Ważne jest też wsparcie, również ze strony innych osób, które też dotknął ten problem. Dlatego terapie grupowe odnoszą doskonałe rezultaty – jednak nic nie stanie się bez odpowiedniej motywacji osoby, którą dotyka alkoholizm.

6. Po zakończonym leczeniu i terapii alkoholika nie unikaj trudnych tematów, wspieraj osobę, która zwalczyła uzależnienie i szczerze z nią rozmawiaj. Bądź też wsparciem w codziennych sprawach – nie spożywaj przy niej alkoholu czy nie zapraszaj na imprezy, na których obecny będzie alkohol. To bardzo ważne zwłaszcza w pierwszym etapie trzeźwości, ale niektórzy potrzebują tego wsparcia przez całe życie.

Podobne posty

Tydzień Mediacji przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju.

Opublikowano: 14 października, 2024
Czytaj więcej

Zaproszenie na konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

Opublikowano: 14 października, 2024
Czytaj więcej
Logo OiK w Biłgoraju

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
w Biłgoraju

ul. Wira Bartoszewskiego 10;
23-400 Biłgoraj
oik.bilgoraj@gmail.com
+48 84 686 41 82
797 433 719 (interwencyjny)
envelopefile-emptyphone-handsetmap-markersmartphone