Spotkania miały na celu poruszenie takich tematów jak mediacje i relacje rówieśnicze, uświadomienie istnienia różnych form przemocy, w tym psychicznej pod postacią społecznego problemu jakim jest hejt w grupach rówieśniczych. Wyjaśnialiśmy czym są mediacje i jak skutecznie pomagają w rozwiązywaniu konfliktów w sposób pokojowy. Zachęcaliśmy również uczniów do tworzenia w szkołach Szkolnych Klubów Mediatora, gdzie podejmowane inicjatywy mają na celu zwiększenia kompetencji komunikacyjnych wśród uczniów oraz bezpieczeństwa w szkole, a także wzmocnienia życzliwej oraz serdecznej atmosfery w szkolnych murach.
Podkreślenia wymaga informacja w społeczności uczniowskiej jak ogromną rolę odgrywa rozmowa między uczniami, zwłaszcza gdy pojawiają się nieporozumienia. Pamiętajmy, że wiele konfliktów można rozwiązać, jeśli obie strony są gotowe na dialog oraz mają chęć porozumienia, nawet kiedy nie wiedzą jak doprowadzić do zgody to sama wola porozumienia jest już pierwszym krokiem do zatrzymania eskalującego sporu.
Rozmawialiśmy również na ważny temat rosnącego problemu - depresji wśród młodych osób, oraz zwracaliśmy uwagę na konieczność wczesnego reagowania. Podkreślaliśmy też, jak ważne jest budowanie atmosfery akceptacji i empatii w grupie, aby każdy czuł się bezpiecznie i mógł otwarcie mówić o swoich uczuciach.
Drogi uczniu ! Nie wahaj się prosić o pomoc, gdy czujesz się przytłoczony/a!
Rodzice, osoby bliskie, instytucje, szkoła, nauczyciele oraz rówieśnicy mogą stanowić wsparcie dla Ciebie w trudnych chwilach. Nie obawiaj się prosić o pomoc.
Zajęcia profilaktyczne zrealizowała dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju i mediator sądowy Ilona Dzido. W spotkaniu profilaktycznym z obu szkół wzięło udział 130 uczniów.