Spotkanie profilaktyczne z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych - Borowina.

Opublikowano: 31 maja, 2024

Razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych - Borowina, którą odwiedziliśmy 29 maja, kończymy na ten rok szkolny 2023/2024 kampanię społeczną skierowaną do dzieci i młodzieży dotyczącą przeciwdziałania przemocy szkolnej i rówieśniczej.

W tegorocznej kampanii realizowanej przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju skupialiśmy się na tym, aby dotrzeć z przekazem do uczniów jak przemoc psychiczna pod postacią hejtu, wyśmiewania, braku szacunku i empatii odbiera dziecku godność , rozpala nienawiść , niszczy relacje i burzy bezpieczeństwo w społeczności szkolnej. Edukowaliśmy nie tylko uczniów, ale również rodziców i kadry pedagogiczne o tym, że mediacje szkolne i rówieśnicze mają niezwykłą moc burzenia murów, udrażniania relacji uczniowskich, edukowania, że każdy spór, konflikt można rozwiązać w sposób polubowny - trzeba tylko (i aż !) znaleźć właściwy kanał komunikacyjny do skłóconych stron.

Mamy na uwadze, że za każdym jednym dzieckiem stoi szereg różnych innych relacji jak na przykład uczeń - rodzic, uczeń - uczeń, uczeń - rodzeństwo, uczeń - koledzy/koleżanki z poza społeczności szkolnej i wiele innych. Realizując spotkania profilaktyczne chcemy docierać do różnorodności tych relacji, bo mamy dzięki temu nadzieję, że uczeń przełoży wartości, które chcemy przekazywać właśnie na te wszystkie relacje.

Dziękujemy serdecznie za każde zaproszenie, bo to ono warunkuje sens naszej pracy w aspekcie profilaktyki, motywuje do ulepszania merytorycznych ram tematycznych zajęć i mobilizuje nas do zaangażowania w temacie wspierania pożądanych społecznie postaw uczniowskich w szkołach. Samo tak wielkie zainteresowanie zajęciami profilaktycznymi utwierdza nas w przekonaniu, że takie zajęcia są potrzebne.

Ubolewamy nad tym, że nie zdążyliśmy odwiedzić wszystkich szkół, które zgłosiło uczestnictwo, ale z nowym rokiem szkolnym zamierzamy rozpocząć profilaktykę właśnie od tych zgłoszeń w pierwszej kolejności.

Każdy z nas zasługuje na szacunek, poszanowanie naszej godności oraz obowiązek przestrzegania stawianych przez nas granic, bez względu na różnice jakie nas dzielą, a czasem nawet popełniane błędy. Pamiętajmy, że słowa mają moc i mogą ranić bardzo głęboko pozostawiając ślady nawet na całe życie.

Spotkanie profilaktyczne zrealizowała Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej, mediator Ilona Dzido.

Kochani ! Do zobaczenia w nowym roku szkolnym !

Podobne posty

Zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia "Partyzancki Rajd rowerowy - Osuchy 2024".

Opublikowano: 5 czerwca, 2024
Czytaj więcej

Nie obawiaj się prosić o pomoc !

Opublikowano: 3 czerwca, 2024
Czytaj więcej
Logo OiK w Biłgoraju

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
w Biłgoraju

ul. Wira Bartoszewskiego 10;
23-400 Biłgoraj
oik.bilgoraj@gmail.com
+48 84 686 41 82
797 433 719 (interwencyjny)
envelopefile-emptyphone-handsetmap-markersmartphone