Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu w celu realizacji zajęć profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania przemocy i agresji rówieśniczej oraz alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

W dniu 23 października 2024 r. z uczniami I - V klasy szkoły średniej odbyło się spotkanie profilaktyczne mające na celu poruszenie tematów wpływających na zdrowie psychiczne nastolatków. W spotkaniu wzięło udział 170 osób.

Rozmawialiśmy oczywiście o formach pomocy jakie świadczy nasz Ośrodek na obszarze całego powiatu biłgorajskiego. Rozmawialiśmy o komunikacji, o empatii, o konfliktach, o pokojowych sposobach rozwiązywania sporów oraz o tym jak prawo karne widzi młodego człowieka w obliczu popełniania czynu zabronionego. Rozmawialiśmy także o kryzysach, o aspektach przemocy oraz o mechanizmach jakie rządzą się naszymi emocjami w obliczu sytuacji trudnych w naszym życiu.

Zdrowie psychiczne nastolatków jest niezwykle ważnym zagadnieniem, które zyskuje coraz większą uwagę w społeczeństwie. Okres adolescencji to czas intensywnych zmian, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, co sprawia, że nastolatkowie są szczególnie narażeni na różnorodne wyzwania psychiczne.

Promowanie dbałości o zdrowie psychiczne wśród nastolatków powinno być priorytetem zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz całego społeczeństwa. Ważne jest, aby stworzyć środowisko, w którym młodzi ludzie czują się bezpiecznie i mają możliwość wyrażania swoich emocji, a wydarza się to między innymi za pośrednictwem osłuchania się z tematami rozwojowymi po to, aby w przypadku wystąpienia kryzysu młody człowiek wiedział gdzie szukać pomocy.

Spotkanie z uczniami zrealizowała dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju, mediator Ilona Dzido.

Dziękujemy za zaproszenie !

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Bukowie dotyczące profilaktyki agresji szkolnej i rówieśniczej oraz mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów.

W dniu 21 lutego 2024 r. na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowie zrealizowaliśmy zajęcia profilaktyczne dla klas IV - VII.

W myśl tego, że co Jaś się nauczy, to Jan w życiu dorosłym będzie umiał realizujemy cykl szkoleń w Szkołach Podstawowych w celu uświadamiania dzieci i młodzież, że efektywna komunikacja, systemowa nauka umiejętności rozwiązywania konfliktów rówieśniczych (nie tylko swoich, ale i kolegów i koleżanek) może konflikty oswajać, a następnie konstruktywnie do nich podchodzić, aby nie eskalowały na inne obszary i relacje naszego życia.

Ważnym elementem edukacji dzieci i młodzieży w celu kształtowania pożądanych postaw społecznych jest wiedza, że:

🍀 komunikacja stanowi podstawę nie tylko zdrowych relacji społecznych, ale jest kluczowa dla sukcesu w różnych obszarach życia, przygotowując dzieci do pełnienia różnych ról społecznych, w które będą wchodzić w życiu dorosłym.

🍀 zwracamy uwagę na fakt, że nauka komunikacji nie ogranicza się tylko do umiejętności mówienia. Równie ważne jest uczenie dzieci aktywnego słuchania, uwzględnianie potrzeb innych rówieśników, rozwijanie umiejętności komunikacji niewerbalnej i wzmacnianie empatii co wzmaga przekaz oraz zapobiega występowaniu konfliktom.

🍀 wszystko to, składa się na kompleksowy zestaw umiejętności komunikacyjnych, który służy przez całe życie nie tylko do budowania zdrowych relacji, ale również rozwiązywania konfliktów, które dotykają człowieka na każdym etapie życia, a których rozwiązywania w konstruktywny sposób można się po prostu nauczyć.

🍀 warto zwrócić uwagę na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych u dzieci już od najmłodszych lat, aby wyposażyć je w niezbędne zasoby do skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie.

❗ A co w sytuacji, gdy przyjdzie kryzys? Uczniowie wiedzą już czym zajmuje się Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju, wiedzą gdzie mogą szukać pomocy lub gdzie pokierować nawet osoby dorosłe, które doświadczają sytuacji trudnych i kryzysowych.

Spotkanie z uczniami zrealizowała Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej, mediator Ilona Dzido.

Dziękujemy za zaproszenie !