Interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań (tj. specjalistyczna pomoc psychologiczna, poradnictwo mediacyjne, prawne, rodzinne oraz schronienie do 3 miesięcy) podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. Świadczenie to przyznaje się osobom i rodzinom bezpłatnie bez względu na posiadany przez nie dochód. Udzielanie świadczeń w postaci interwencji kryzysowej nie wymaga ponadto wydania decyzji administracyjnej.
Osoba jest w kryzysie, jeśli wydarzenia z jej życia wywołują taki stan emocjonalny, że nie jest ona w stanie samodzielnie poradzić sobie w znalezieniu rozwiązań i wyjścia z trudnej sytuacji. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej, a także umiejętności samodzielnego radzenia sobie. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.
Interwencja kryzysowa jest aktywnym i krótkotrwałym oddziaływaniem mającym na celu wykorzystanie określonych umiejętności, doświadczeń, zasobów i strategii, aby pomóc osobie przeżywającej kryzys uporać się ze stanem emocjonalnym, który uniemożliwia jej poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją.