Mediacja - to dobrowolny i poufny proces, w którym fachowo przygotowana, niezależna i bezstronna osoba, za zgodą stron, pomaga im poradzić sobie z konfliktem. Mediacja pozwala jej uczestnikom określić kwestie sporne, zmniejszyć bariery komunikacyjne, opracować propozycje rozwiązań i jeśli taka jest wola stron, zawrzeć wzajemnie satysfakcjonujące porozumienie.
Poradnictwo mediacyjne w Ośrodku udzielane jest w szczególności z zakresu prawa rodzinnego oraz prawa karnego.
Jeśli przeżywasz konflikty rodzinne, zaburzenia relacji, trudności komunikacyjne i w związku z tym potrzebujesz pomocy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju przyjmuje mediator w godzinach:
pon. - pt. w godzinach 10:00 - 12:00
Pomoc mediacyjną w Ośrodku świadczy mediator - Ilona Dzido.
W mediacji sądowej sąd wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych. Mediator sam kontaktuje się ze stronami, zapraszając je na spotkanie. Mediacja sądowa charakteryzuje się tym, że ma ustawowo ustalony termin realizacji oraz określone koszty postępowania mediacyjnego. Koszty mediacji sądowej określają odpowiednie przepisy.
W przypadku mediacji pozasądowej mediatora wybierają strony, zgłaszając się do niego razem lub jedna ze stron zgłasza się do mediatora i prosi o kontakt w swoim imieniu z drugą stroną. Mediator kontaktuje się z drugą stroną konfliktu i przekazuje propozycję rozpoczęcia mediacji. Strony ustalają termin spotkania, a mediator proponuje neutralne dla wszystkich miejsce przeprowadzenia mediacji. Koszty mediacji pozasądowej określa umowa mediatora ze stronami.
Dobrowolność oznacza, że:
Bezstronność wiąże się z:
Neutralność przejawia się tym, że:
Mediacja charakteryzuje się szybkością:
Mediacja opiera się na profesjonalizmie, co oznacza, że:
Poufność oznacza, że: