Mówimy, że ktoś jest w kryzysie, jeżeli wydarzenia życiowe wywołują taki jego stan emocjonalny, że nie daje rady poradzić sobie własnymi siłami (psychicznymi, materialnymi) w dojściu do rozwiązań i znalezieniu wyjścia z trudnej sytuacji.
Kryzys jest wydarzeniem powodującym emocjonalny i umysłowy stres, wymagający zmian w sytuacji życiowej, których należy dokonać w ciągu krótkiego czasu. Im prędzej, tym lepiej. Gdy zmiany nie nastąpią, kryzys będzie się pogłębiał.
PAMIĘTAJMY !
Im szybsza jest reakcja na przemoc tym mniejsze spustoszenie wywoła ona w środowisku i w rodzinie. Tym mniejsze piętno odciśnie na całe życie w życiu ofiar przemocy domowej.
KAŻDY Z NAS MA MORALNY OBOWIĄZEK REAGOWANIA W CELU ZATRZYMANIA PRZEMOCY !
Gdzie szukać pomocy?
- W przypadku bycia ofiarą przemocy domowej, bądź jej świadkiem w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112, obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy. Można również zadzwonić na niebieską linię pod numerem 801 120 002 (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie)
Gdzie można zgłosić przemoc?